Centrum Medyczne Fundamenti Partnerem 6 Festiwalu Rodziny
Maj 11, 2019
Mały Inżynier Partnerem 6 Festiwalu Rodziny
Maj 11, 2019

Straż Miejska Partnerem 6 Festiwalu Rodziny

Czy wiesz, że….

Hutman Ratuszny a Straż Miejska… pierwsze wzmianki o strażnikach

Co strażnik miejski ma wspólnego z hutmanem ratusznym? To odległy pierwowzór współczesnego strażnika a dokładniej dzisiejszego Naczelnika. Hutman  nadzorował pracę cepaków, czyli dzisiejszych strażników. Ówcześni strażnicy odpowiadali za czystość i porządek, karali złoczyńców, stali na straży więzień i bram miejskich. Na wyposażeniu osobistym strażnicy z czasów monarchii stanowej mieli cepy dębowe okute żelazem.

Do zadań hutmana należała  również  dbałość o to,  „żeby w niedzielę i inne święto uroczyste żadnych sprzedaży nie było oraz chronić miasto przed ogniem przez pilne doglądanie, czy gdzie pożar nie zagraża.”

Hutman Ratuszny w miastach o znaczącej roli był organem wykonawczym burmistrza i rady miasta, które w zakresie obowiązków miały utrzymanie odpowiedniego stanu bezpieczeństwa. O liczebności ówczesnej formacji decydowała przede wszystkim zasobność kasy miejskiej… choć już wtedy częściej kierowano się bezpieczeństwem mieszczan, niż wielkością wydatków.

Pobrano ze strony: http://www.strazmiejska.waw.pl/

Stanowisko edukacyjne podczas Festiwalu Rodziny

Na stanowisku edukacyjnym, dzieci biorące udział w pikniku będą mogły rozwiązać krzyżówki, rebusy, pokolorować, ilustracje, wziąć udział w konkursach wiedzy lub konkurencjach sprawnościowych. Przygotowane atrakcje mają na celu edukację dzieci polegającą na wpajaniu fundamentalnych zasad, szeroko rozumianego bezpieczeństwa.

Grupa Pokazowa o 11.20 na scenie wykona pokaz samoobrony

Na macie o wymiarach 3×6 m, wyspecjalizowana grupa strażników zaprezentuje dynamiczny pokaz taktyk i technik podejmowania interwencji typu: obezwładnianie agresywnych sprawców, obrona przed niebezpiecznym narzędziem, chwyty transportowe oraz inne efektowne techniki zaczerpnięte z różnych sztuk walki.

Facebook
Twitter
Instagram